HYPERTECH Research s.r.o.
Dříve divize výzkumu a vývoje OZE
HYPERTECH Research s.r.o., původně divize výzkumu a vývoje OZE společnosti HYPERTECH GROUP s.r.o. se zabývá problematikou akumulace a využití energie z obnovitelných zdrojů. V rámci aplikovaného výzkumu řešíme:
- Vývoj vylepšené konstrukce nikl zinkové baterie pro „off grid“ a „grid tied“ hybridní fotovoltaické systémy
Cílem je vyvinout cenově dostupnou stacionární (nepřenosnou) baterii s dlouhou životností, umožňující hluboké vybíjení při zachování velkého počtu cyklů.
- Vývoj hybridní vodíkové baterie
Jako řádný člen České vodíkové technologické platformy v souladu s vydaným strategickým dokumentem „Implementační akční plán ČVTP“ provádíme vlastní
nezávislý výzkum a podílíme se na aktivním řešení problematiky týkající se výroby a využití vodíku.
Připravujeme vývoj unikátního zařízení, které umožní akumulovat elektrickou energii do formy jednoduchých elektrochemicky aktivních látek – proces nabíjení. Ve druhém kroku pak na základě oxidačně redukčních vlastností těchto látek zařízení umožní produkovat vodík vysoké čistoty podle potřeby – proces vybíjení. V současné době provádíme základní výzkum kinetiky zinečnatanů a laboratorní ověřování základních funkcí podstatných pro následný vývoj tohoto zcela inovativního zařízení. Výsledky naší výzkumné činnosti byly prezentovány na mezinárodní konferenci o vodíkových technologiích WHTC Prague 2017.
-
Autonomní generátor vodíku pro bezemisní katalytické vytápění budov
Vyvíjíme generátor vodíku pro vytápění nízkoteplotními katalytickými kotli. Cílem je vyvinout takovou technologii, která umožní i na místech bez přístupu k elektrické rozvodné síti či zemnímu plynu dlouhodobě vyvíjet dostatečné množství vodíku, bez nutnosti jeho skladování.
Vodíkové katalytické kotle jsou vysoce moderní zařízení, založené na principu rekombinace vodíku s kyslíkem na katalyzátoru. Reakce je plynule regulovatelná, probíhá bez otevřeného ohně při teplotách maximálně do 250°C. Díky této nízké teplotě nedochází k reakci vzdušného dusíku, a tedy nedochází ke vzniku jeho oxidů. Vodík s kyslíkem reaguje pouze na vodní páru, emise CO2 jsou nulové. Výstupem z kotle je pouze teplo, vodní pára.
- „SMART“ akumulační stanice pro dobíjení elektromobilů
S odkazem na program
FP7-ENERGY vyhlášený EU, jenž je cílený na inovativní řešení stabilizace napětí v distribučních sítích s vysokým počtem zastoupení OZE, se zabýváme vývojem chytré dobíjecí stanice pro elektromobily, která samotná akumuluje přebytky OZE (funkce akumulační stanice je založena na principech hybridní vodíkové baterie a palivového článku).
Divize výzkumu a vývoje se fyzicky nachází v místě sídla společnosti, kde má k dispozici laboratoř, měřicí místnost, vývojovou dílnu a sklady v celkové ploše 135 metrů čtverečních.
Divize stavebních činností
Cílem divize stavebních činností je zavedení výsledků vlastního výzkumu v oblasti uchování a využití energie z OZE do praxe, především návrhem a realizací „Energeticky aktivních budov“.
-
Ověřovací projekt technologie - Akumulační vodíková energocentrála pro energeticky aktivní budovy
V rámci chystaného projektu chceme ověřit funkci akumulační vodíkové energocentrály, která vyrábí elektřinu a kogeneruje teplo pouze pomocí obnovitelných zdrojů energie a vodíku. Za použití výsledků našeho výzkumu v oblasti akumulace energie chceme ověřit, že lze postavit takovou technologii,
která dokáže poskytovat elektrickou energii o deklarovaném stálém nominálním výkonu bez přerušení po dlouhé měsíce bez rozdílu jaké je roční či denní období.
Toho lze docílit jedině důmyslným systémem akumulace energie. Jako nosič energie byl zvolen vodík, který je v době nedostatku energie ze zdrojů OZE (v našem případě větrná v kombinaci s FV) používán k výrobě elektřiny pomocí palivových článků. Vodík však není skladován, je vyráběn podle potřeby inovační technologií na bázi hybridních vodíkových baterií. K akumulaci přebytků energie dochází právě pomocí elektrochemické reakce uvnitř zmíněných baterií. Při nabíjení se do reakčních komor těchto baterií přivádí voda, která se účastní reakce na anodě ve speciálních elektrolyzérech, kdy výstupními produkty je pouze kyslík a na katodě vznikající energeticky obohacený elektrolyt. Tento je následně ukládán do tanků, aby mohl být v případě potřeby použit pro reakci při vybíjení, jejímž výstupem je čistý vodík. Vodík je pak fyzikálně upravován na správnou vlhkost a přiváděn na vstup palivových článků. Tyto pak doplňují potřebný chybějící elektrický výkon v době nízkého příjmu z OZE. Cyklus je libovolně opakovatelný a množství ukládané energie závisí na objemu tanků (kapacitní energetická hustota ukládaného elektrolytu je 150-200Wh/kg).
Navržená technologie je maximálně bezpečná, nepotřebuje žádné tlakové nádrže s vodíkem, protože ten je vždy podle potřeby vyráběn z elektrolytu, kterým je nehořlavý a netoxický alkalický vodný roztok skladovaný v tancích a nebo ve formě aktivní látky v koncentrované podobě.
Tímto projektem chceme ověřit:
- Funkčnost a dlouhodobou spolehlivost technologie hybridních vodíkových baterií
- Regulovatelnost výstupního výkonu podle potřeb rozvodné sítě (špičky)
- Statistiku účinnosti a finanční návratnosti větrné elektrárny a fotovoltaických panelů rozdílných technologií o stejném instalovaném výkonu (amorfní X krystalické X větrná)
- Dlouhodobé skladování velkého množství energie (řádově MWh) s minimálním samovybíjením (provozní či technologické ztráty max. do několika procent za rok)
- Uplatnitelnost tohoto typu technologie jako lokální elektrárny v praxi
- Ověření celkové energetické účinnosti
- Dlouhodobá udržitelnost
-
V rámci stavebních aktivit se dále zabýváme
- Dodávkou a montáží fotovoltaických a energetických systémů k rodinným domům
- Drobnou stavební činností (rodinné domy, účelové stavby)
- Facility managementem (pronájem, údržba a správa budov)
- Poradenstvím v oblasti stavebnictví a energetiky
Divize IT řešení
Divize IT řešení se zabývá integrací ERP/APS systémů pro řízení výroby podniků, zaměřené na Průmysl 4.0. Vyvíjíme vlastní software včetně hardwarových řešení
- OPEN INDUSTRY v4.00 - otevřený systém pro modelování plánování a optimalizaci procesů řízení výroby
Naší snahou je umožnit rozšířit stávající softwarové instalace o možnost efektivního plánování výroby. Jsme si vědomi, že mnohé systémy disponují širokou datovou základnou, která je vhodná pro plánování, chybí jim však vlastní sofistikovaný nástroj k provádění této činnosti. K tomu účelu vyvíjíme a neustále zdokonalujeme náš otevřený systém pro snadné plánování a modelování výrobních procesů, které je založeno na intuitivním ovládání přes grafické rozhraní. (více informací...)
- HW řešení pro inteligentní měření, regulaci a komunikaci se strojovým parkem (M2M)
Odečítání a měření veličin ve výrobě, automatizované odvádění výroby, nebo odvádění se sběrem dat z terminálů napojených na ERP systém online či dávkově. Dílenské zobrazovací a informační systémy (více informací…)